Results Bradford Circuit

Div1
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 TOM SIMMONS BOA SMK 1 01:32:39 20
Div2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MATT COLLINGE FOY JMK 2 01:32:47 20
2 DANIEL PALMER FOY SMK 2 01:34:52 19
3 JAMES ESCOTT BOA SMK 2 01:42:40 18
4 SPENCER ARMSTRONG DEV JMK 2 01:42:41 17
Div3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DAVID MILLAR EXE VMK 3 01:37:40 20
2 TRISTRAM TURNER ROY SMK 3 01:37:43
3 RICHARD LEWIS BOA VMK 3 01:37:54 19
4 HARRY GILBERT FOY SMK 3 01:41:38 18
5 DAN JONES DEV JMK 3 01:41:50 17
6 STEVEN RILEY FOY SMK 3 01:42:59 16
7 BO STEVENS BOA VMK 3 02:02:19 15
Div4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 OSCAR PARTRIDGE TRU JMK 4 01:19:39 20
2 JAMES LEWIN BRY JMK 4 01:19:43 19
3 ANDY PHILLIPS BOA VMK 4 01:21:00 18
4 MATTHEW COLLIER EXE SMK 4 01:21:25 17
5 IAN MARTIN NBY VMK 4 01:21:43
6 ALICE BRAY FOY SFK 4 01:22:10 16
7 JOE LEACH TRU SMK 4 01:22:18 15
8 WILLIAM JAGGS POO VMK 4 01:22:26 14
9 KEVIN LITTLEHALES BOA VMK 4 01:23:31 13
10 IAIN LAWSON ACU VMK 4 01:23:35
11 JOHN CRAZE DEV VMK 4 01:24:08 12
12 REEVE STEVENS DEV JMK 4 01:32:36 1 ?D
Div5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JOE SIMAN BOA SMK 5 01:20:32 20 P4
2 HARRY STEVENS BOA JMK 5 01:20:37 19 P4
3 ANDY ELWORTHY DEV VMK 5 01:22:01 18 P4
4 LAURENCE FOWKES ACU VMK 5 01:24:01 P4
5 GARY PARTRIDGE TRU VMK 5 01:24:29 17
6 DAVE BUTTON POO VMK 5 01:25:34 16
7 MIKE CARPENTER EXE VMK 5 01:28:02 15
8 NIGEL CHIVERS DEV VMK 5 01:28:08 14
9 JOSE GUERRA POO VMK 5 01:29:19 13
10 DAVID MATTHEWS TAM SMK 5 01:30:35 12
11 JOHN SHEPHERD POO VMK 5 01:30:42 11
12 JAMES CLEAVER DEV JMK 5 01:30:55 10 ?D
13 KIERON BLACKBURN CLM VMK 5 01:36:12 ?D
GRAHAM WOOD POO VMK 5 rtd
Div6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JOSEPH RAILTON TRU JM 6 01:26:17 20 P5
2 CONNOR WITHERS BOA JMK 6 01:27:29 19 P5
3 BEN CRAWLEY FOY SMK 6 01:29:08 18 P5
4 RICHARD WARD EXE VMK 6 01:29:56 17
5 IAN KERSHAW GLO VMK 6 01:32:01 16
6 COLIN CHUDLEY BRI VMK 6 01:32:35 15
7 ALGERNON FOOKS DEV JMK 6 01:33:05 14
7 ROSS ELLIOTT EXE SMK 6 01:33:05 14
9 TOM HAMMON TRU VMK 6 01:34:51 12
10 ANDY ENGLAND GLO VMK 6 01:40:03 1 ?D
11 STEPHEN BEST DEV SMK 6 01:41:33 1 ?D
KATHARINE MILLAR EXE JFK 6 rtd
Div7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JON BOAKES POO VMK 7 00:40:14 20 P6
2 TIM OSTLER POO JMK 7 00:40:57 19
3 JOE ENOCH NOT JMK 7 00:41:13
4 STEVE RIMEN GLO VMK 7 00:41:37 18
5 ALANA PEAKE BOA SFK 7 00:41:44 17
6 MATT HARRIS POO VMK 7 00:41:57 16
7 EMMA RILEY FOY SFK 7 00:42:02 15
8 JOE RIMMER BOA JMK 7 00:42:15 14
9 STEPHEN COTTON GLO VMK 7 00:42:20 13
10 STEPHEN GILBERT FOY VMK 7 00:42:42 12
11 STEVE GRANT TRU VMK 7 00:43:04 11
12 TRISTAN PILKINGTON BOA JMK 7 00:44:40 10 ?D
13 ANDREW LYALL BOA VMK 7 00:45:17 1 ?D
14 MATT NEAL BOA JMK 7 00:45:35 1 ?D
15 JAMES MILLAR EXE JMK 7 00:45:52 1 ?D
16 GEORGINA STEVENS BOA VFK 7 00:53:18 1 ?D
Div8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BEN MACIN BOA VMK 8 00:43:01 20 P7
2 CHOLE MEDLAND POO SFK 8 00:43:29 19
3 ANNABEL BOAKES POO JFK 8 00:43:46 18
4 ROBERT HEATH POO VMK 8 00:43:50 17
5 DAVID WEBB GLO VMK 8 00:44:04 16
6 CHRIS SILLITOE TAM VMK 8 00:44:06 15
7 ENA BLACKBURN CLM VFK 8 00:44:30
8 SULETTE KLOPPER ACU SFK 8 00:44:32
9 JAMES BOURNE POO JMK 8 00:45:49 14
10 ALAN WILLIAMS GLO VMK 8 00:46:57 13
11 ROWAN WHITEHEAD GLO JMK 8 00:48:39 1
12 ALISON NIGHTINGALE WYC VFK 8 00:57:18 1
Div9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 LULA PETCH BRY JFK 9 00:42:07 P7
2 KATIE POCKLINGTON WYC JFK 9 00:42:29 P7
3 MOLLY GYWN WYC JFK 9 00:43:43 20 P8
4 MATTHEW HAWES ACU JMC 9 00:43:50 P8
5 FREDDIE BOWHILL BRY JMK 9 00:44:12 19 P8
6 GEORGIA KAY BOA JFK 9 00:48:01 18
7 ALICE SEARS GLO SFK 9 00:48:06 17
8 ETHAN HUNT FOY JMK U10M 00:49:06 16
9 BEN JAMES BRY JMK 9 00:49:38 15
10 ABBIE LEIGHTON BOA JFK 9 00:49:51 14
11 HARRY PULLEN BRY JMK 9 00:50:08 13
12 JOSH KNIGHT TRU JM 9 00:50:22 12
13 SOPHIE RILEY GLO SFK 9 00:52:35 11
14 ANDREW OSTLER POO VMC 9 00:53:03 10
15 PAULA DROUET TRU VFK 9 00:53:05 9
16 HARRIS WALKER BRY JMK 9 00:53:30 8
17 JOMO WILSON BRY JMK 9 00:54:18 7
18 TIM STILES GLO VMK 9 00:59:03 6
19 ALEX KAY BOA VFK 9 01:01:05 5
20 GEORGE READ BRY JMK 9 01:02:42 4
21 CLAIRE MURPHY GLO VFK 9 01:03:15 3
22 TIMUR SHAH BRY JMK 9 01:22:05 2
U12 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 JOSH SUTTON WYC JMK U12M 00:09:09 20
2 JAKE MARSH WYC JMK U12M 00:09:18 19
3 WILLIAM SCAPLEHORN DEV JMK U12M 00:10:37 18
4 FINNLEY WHITEHEAD GLO JMK U12M 00:11:00 17
5 WILLIAM ELLIS DEV JMK U12M 00:11:18 16
6 ISAAC RAILTON TRU JM U12M 00:11:42 15
7 ALFIE MURPHY GLO JMK U12M 00:12:36 14
U12 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 BEATRIX FOOKS DEV JFK U12F 00:09:20 20
2 FLORENCE GYWN WYC JFK U12F 00:09:21 19
U10 M
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DYLAN MARTIN WYC JMK U10M 00:09:13 20
2 PHILIPPE EHRNROOTH DEV JMK U10M 00:11:11 19
3 XAVIER RAILTON TRU JM U10M 00:13:27 18
U10 F
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 DARCY ENGLAND GLO JFK U10F 00:10:36 20
2 HARRIET GYWN WYC JFK U10F 00:12:42 19
Div2_2
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MICHAEL SOUTHEY
CONNOR PETERS
FOY
FOY
SMK
SMK
3
1
01:29:13 20
20
2 ROB BEER
JAMES WEBSTER
BOA
BOA
SMK
SMK
2
2
01:36:54 19
19
Div3_3
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 ANDY COOMES
VINCE BOON
POO
POO
VMK
VMK
3
3
01:36:59 20
20
Div4_4
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 STEVEN BUSH
MARK BALL
DEV
DEV
SMK
VMK
4
4
01:12:55 20
20
2 MIKE PURCHAS
NIGEL UNWIN
BOA
BOA
VMK
VMK
4
4
01:15:40 19
19
3 JOHN ESCOTT
VICTORIA SWALLOW
BOA
BOA
VMK
SFK
4
4
01:16:01 18
18
4 SIMON LAWRENCE
STUART SHERMAN
TRU
CDF
VMK
VMK
4
4
01:17:25 17
Div5_5
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MARTYN COLLINGE
DAVID MOORE
FOY
FOY
VMK
VMK
5
5
01:20:22 20
20
2 MOLLIE BALL
MATILDA ENOCH
DEV
NOT
JFK
JFK
5
6
01:23:05 19
3 JULIET FOOKS
PETER CLARKE
DEV
DEV
VFK
VMK
5
5
01:23:29 18
18
MAX CLARKE
SAM JADAV
TRU
TRU
JMK
VMK
6
5
rtd
Div6_6
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 TIM ELLIS
JONNY ELLIS
BOA
BOA
VMK
JMK
6
6
01:24:15 20
20
2 BRIAN GREENAWAY
JAMES ASSER
FOY
FOY
VMK
VMK
6
6
01:24:59 19
19
3 DAVE POTTS
DAVID EVANS
GLO
GLO
VMK
VMK
6
6
01:27:07 18
18
JOHN KENT
SIMON KAY
BOA
BOA
VMK
VMK
6
6
rtd
Div7_7
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 MATTHEW SANSUM
CHARLOTTE SANSUM
IND
IND
VMK
JFK
7
7
00:38:11
2 PAUL ROSE
JAMES GOODWIN
TAM
TAM
VMK
SMK
7
7
00:38:15 20
20
3 CRAIG KNIGHT
TOM WATTS
TRU
TRU
VMK
SMK
7
7
00:40:03 19
19
4 ANDY ALDERWICK
PAUL LAING
GLO
GLO
VMK
VMK
6
8
00:40:58 18
18
5 KEVIN CRABB
HEATHER GORDON
DEV
DEV
VMK
JFK
5
9
00:41:35 17
17
Div8_8
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 HANNAH SIMMONS
VICKY BULLEN
BOA
BOA
SFK
SFK
7
9
00:38:32 20
20
2 MOCHA PILKINGTON
NIGEL ELDRED
POO
POO
VFK
VMK
9
8
00:39:59 19
19
3 ZABRINA WATTS
SOPHIE WATTS
TRU
TRU
JF
JF
9
7
00:41:17 18
18
4 HARRY ENGLAND
IVAN BARRITT
GLO
GLO
JMK
JMK
8
9
00:42:12 17
17
5 JACK PHILLIPS
STEVE PHILLIPS
GLO
GLO
SMK
VMK
8
8
00:45:00 16
16
Div9_9
Position Name Club Class Div Time Points P/D
1 CLOE CLARKE
CEINWEN VINCENT
BOA
BOA
JFK
JFK
9
9
00:44:17 20
20
2 DAISIE BALL
BEATRIX FOOKS
DEV
DEV
JFK
JFK
U10F
U12F
00:46:51 19
19
3 KATE BENTON
YURY STARTSEV
BRY
BRY
JFK
JMK
9
9
00:47:00 18
18
4 SCOTT MCELENEY
STEVE MCELENEY
POO
POO
SMC
VMC
9
9
00:47:06 17
17
5 DERRY WHITEHEAD
ROSE WHITEHEAD
GLO
GLO
VMK
JFK
9
9
00:49:08 16
16
6 JENNY JONES
KATHERINE JONES
DEV
DEV
VFK
JFK
9
9
00:49:59 15
15
7 ARTHUR PERKINS
ARIANE SHAH
BRY
BRY
JMK
JFK
9
9
00:51:04 14
14
8 WILLIAM FOOKS
OCTAVIOUS FOOKS
DEV
DEV
VMC
JMC
9
9
00:54:10 13
13
P divs 1, 2 & 3 K1
Promotions Time
P to Div 1
P to Div 2
P divs 4, 5 & 6 K1
Promotions Time
P to Div 3 01:19:03.20
P to Div 4 01:24:26.34
P to Div 5 01:29:45.63
P divs 7, 8 & 9 K1
Promotions Time
P to Div 5 00:38:29.33
P to Div 6 00:40:46.24
P to Div 7 00:43:04.79
P to Div 8 00:45:21.70
D divs 1, 2 & 3 K1
Demotions Time
D to Div 2
D to Div 3
D to Div 4
D divs 4, 5 & 6 K1
Demotions Time
D to Div 5 01:25:27.89
D to Div 6 01:30:51.03
D to Div 7 01:36:10.32
D div 7 K1
Demotions Time
D to Div 8 00:43:31.19
P divs 4, 5 & 6 K2
Promotions Time
P to Div 3 01:13:43.91
P to Div 4 01:19:03.20
P to Div 5 01:24:26.34
P divs 7, 8 & 9 K2
Promotions Time
P to Div 6 00:37:29.33
P to Div 7 00:40:46.24
P to Div 8 00:43:04.79
Club points
Club Points Overall
Bradford on Avon CC 237 10
Fowey River CC 225 9
Poole Harbour CC 221 8
Devizes CC 219 7
Gloucester Canoe Club 205 6
Truro CC 198 5
Bryanston School CC 151 4
Exeter CC 84 3
Tamar Valley Nomads 67 2
Wiltshire Youth CC 21 1
Bristol CC 15 1
Lightning points
Club Points
Wiltshire Youth CC 97
Devizes CC 73
Gloucester Canoe Club 51
Truro CC 33